Szentlőrinci Általános Iskola (1969-1997)
"Szentlőrinc nem csupán földrajzi helységnév, ismertté nem a térkép tette - mégpedig nemcsak országszerte, hanem a határokon túl is hanem egy szervolt iskolája, a szentlőrinci kísérleti műhely. Pedagógusok ezrei látogatták 1969-től mintegy két és fél évtizeden át, irodalma könyvtárnyi. Gáspár László iskolája mára neveléstörténeti kuriózummá lett. Átlényegülése pontos dátumhoz köthető: 1997. június 27-én még tevékeny pedagógiai műhely, július 1-én pedig már szellemi konstrukcióként a neveléstörténet része. A két időpont közé egy dolgos hétvége fért el, ekkorra szervezte az országos konferenciát a pécsi JPTE Tanárképző Intézete „A szentlőrinci iskolakísérlet neveléstörténeti szerepe" címmel. Két év múlva „Gáspár László szellemi hagyatéka és a modernizációs folyamatok" címmel Szentlőrincen emlékezett a szakma az iskolakísérlet indításának harmincadik évfordulójára."
"Gáspár László a fiatalabbakat, a kezdőket is azonnal fontos feladatokkal bízta meg. Volt olyan kolléganőm, akinek alsós tanító létére már pályája első időszakában részt kellett vennie a Magyar Tudományos Akadémia egyik ülésén, és hozzá kellett szólnia egy adott témához. Vagy máskor, ha bármilyen tudományos eredményre fény derült, azonnal behívta a szaktanárokat az irodájába és ismertette azt. Figyelt arra, hogy mindenki képzett legyen, vagy képben legyen, ahogy ma szokták mondani.”
Pedagógiai program
Szentlőrinc, a jövő iskolája"Legutóbb 2003-ban a Magyar Pedagógiai Társaság tartott országos tanácskozást Békéscsabán „Gáspár László öröksége, aktualitása" címmel. (A konferenciák teljes anyaga megtalálható az Embernevelés 1997. 3. és 4., az 1999.4. és a 2000.1-2. ill. 3-4. összevont számában valamint a 2003. évi különszámában.) Ezekkel az eseményekkel vette kezdetét a neveléstörténeti értékek számbavétele. Támogatás hiányában és intézményi háttér nélkül megvalósulatlan maradt a Gáspár László Tagozat keretében benyújtott két kutatási program: - a program zárásakor még fellelhető dokumentumok mentése, jegyzékbe vétele, feldolgozása, - egy teljes Gáspár-monográfia elkészítése."
Igényesen összeállított, teljességre törekvő bibliográfiák, munkák:
Baranyai Művelődés 1989. 1. sz., Embernevelés 1997. évi 2. szám, Kocsis József: Kinek kell Szentlőrinc? (Az iskolakísérlet 2. évtizedének esemény- és intézménytörténete) - folytatásokban megjelent az Embernevelés 1994. évi négy számában.
Filmhíradó, 1976. május